Pierwsi ludzie na terenie obecnej Gruzji pojawili się ponad 50 tysięcy lat temu i przywędrowali tutaj z okolic dzisiejszej Turcji. Pierwsze określenia tego terenu były stosowane przez starożytnych Greków.Gruzińskie wybrzeże nazywali Kolchidą, a wschodnie górzyste obszary — Iberią. Były to królestwa zamożne, dlaczego zwróciły uwagę Rzymian. W 66 p.n.e. zostały podbite przez Pompejusza i objęte rzymskim protektoratem. W 337 roku król Iberii Mirian III przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową, przez co Gruzja stała się pierwszym (według Gruzinów), drugim (według Ormian) państwem chrześcijańskim na świecie. .
Taka decyzja była motywowana nie tylko potrzebami duchowymi, ale również politycznymi.
Po jej śmierci dwie wyprawy mongolskie zupełnie spustoszyły Gruzję. Mongołowie, podczas zbrojnych przepraw przez gruzińskie tereny, zdewastowali około 700 miast i osad.
W połowie XVIII wieku Gruzja dzięki pomocy Rosji wyzwoliła się spod jarzma muzułmanów. Jednak Rosja nie była bezinteresowna. Rosjanie poszerzyli w ten sposób swoje wpływy w tych terenach, dzięki czemu 1801 roku włączyli do swojego terytorium Kartlię i Kachetię, a następnie także Gruzję Zachodnią. Zaraz potem nastąpiła rusyfikacja, przeciw której Gruzini regularnie się buntowali.
Początek XX wieku był dla Gruzinów czasem odradzania się kraju.