Ze słownika enopodróżnika

Wyobraź sobie, że właśnie trafiłeś do typowej gruzińskiej gospody — nagle na salę wchodzi tamada, podaje Ci wino z qvevri świeżo wyjęte z marani, wnosi toast za Przyjaźń Narodów i… tak zaczyna się supra! Co to wszystko oznacza? – już tłumaczymy, szczególnie jeśli planujesz podróże w w(innym) stylu. 

Kim jest tamada, a czym jest supra? 

Wspomniany tamada to nikt inny, jak wodzirej podczas supry, czyli biesiady. Wbrew wszelkim przekonaniom funkcja tamady to przyjemność, ale i obowiązki. Jako najważniejsza osoba na uczcie, tamada tradycyjnie był odpowiedzialny za przebieg spotkania, atmosferę oraz gości. Musiał także dbać, aby każdy ze zgromadzonych przy stole biesiadników zawsze miał pełny kieliszek i uśmiech na twarzy. To m.in. z tych powodów rola mistrza ceremonii była zarezerwowana dla mężczyzn, którzy wyróżniali się poczuciem humoru, charyzmą, pewnością siebie i zmysłem organizacyjnym.  

 

Za co piją Gruzini?  

Tamada w tradycji gruzińskiej nadaje ton i tempo suprze. To on decyduje o tym, kiedy i za co będą pili goście. A ma w czym wybierać. Źródła historyczne dowodzą, że w Gruzji jest ponad 150 różnych wersji toastów. Każdy z nich jest daleki od konwencjonalnych, krótkich formuł, jakie przeważają w polskiej kulturze, gdzie wystarczy tradycyjne ,,Na zdrowie!”. W Gruzji toast to popis oratorski przeplatany anegdotami i mądrościami życiowymi, trwający nawet kilka czy kilkanaście minut.  

Gruzińskie sadgerzelo, czyli toasty, wznosi się w wielu intencjach i zawsze w ściśle określonej kolejności. Najpopularniejsze z nich traktują o Bogu, pokoju na świecie, ojczyźnie, rodzicach, zmarłych przodkach, potomstwie, a także przyjaciołach, kobietach, rodzeństwie, miłości. Pod koniec biesiady pija się także za dobre wspomnienia oraz za zdrowie gospodarza. 

Dlaczego toasty w Gruzji są tak istotne? Powód jest prosty — tylko po wygłoszeniu toastów Gruzini piją wino — bez wygłoszenia przemowy nie wypada sięgnąć po kieliszek. Co więcej, zgodnie z kaukaską tradycją podczas sadgerzelo biesiadnicy mają obowiązek wstać, unieść kieliszek w prawej dłoni (uwaga: wino w lewej ręce świadczy o nieszczerości wobec zgromadzonych) i trzymać go, dopóki tamada nie powie bolomde, co oznacza „wypić do dna”.  

Wina z qvevri dojrzewające w marani  

A po jakie wina sięga się podczas supry? Zarówno po te wytwarzane metodą europejską, jak i tradycyjne. Dokładnie 8 tysięcy lat temu opracowano w Gruzji wyjątkowy sposób produkcji wina, które fermentowało w qvevri, czyli dużych amforach wyrabianych z gliny. Qvevri o pojemnościach nawet kilkuset litrów zakopywało się w ziemi i pozostawiało na kilka, a nawet kilkadziesiąt lat, tak aby wino mogło dojrzewać w sprzyjającej temperaturze. Piwniczki, w których przechowywane są amfory to marani — to w pełni przystosowane do produkcji wina pomieszczenia ulokowane w zacienionym miejscu, bez okien i z bardzo grubymi ścianami, które chronią przed upałem i słońcem.  

Unikalna technologia produkcji wina w Qvevri została uznana przez UNESCO za część Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Gruzji. Nie tylko jest stosowana do dzisiaj, ale powoli staje się czynnikiem wyróżniającym winną ofertę Gruzji na tle innych krajów.  

Top
Strona zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Czy masz ukończone 18 lat?