Polacy coraz bardziej rozsmakowują się w winach z Gruzji

Polska jest jednym z najważniejszych partnerów dla gruzińskiej branży winiarskiej i to tu wina z Gruzji cieszą się rosnącą popularnością.

Najnowsze dane Narodowej Agencji Win z Gruzji (National Wine Agency of Georgia (LEPL)) nie pozostawiają wątpliwości: miłość Polaków do win z Gruzji rośnie! W ciągu trzech pierwszych miesięcy 2024 roku do Polski przyjechało ponad półtora miliona litrów wina z Gruzji — co oznacza wzrost o ponad 20%.

2023 był rokiem pełnym wyzwań a najnowsze dane pozwalają nieco bardziej optymistycznie spojrzeć na sytuację na rynku win z Gruzji. Analiza pierwszych trzech miesięcy 2024 roku wskazuje na wyraźne przyspieszenie. Porównując kwartał do kwartału, wartość wina wyeksportowanego do Polski wzrosła o 22%, a ilość o 26%.

Zaangażowanie Narodowej Agencji Win z Gruzji w Polsce nie spada, szczególnie, że wśród strategicznych rynków dla win z Gruzji, Polska jest zdecydowanym liderem. Realizowane są tu programy komunikacyjne oraz misje biznesowe, budowane są eksperckie partnerstwa i projekty adresowane zarówno do branży biznesowej, sommelierów, jak i miłośników wina.

Fenomen wina gruzińskiego w Polsce
Wkrótce po tym, gdy Gruzja uruchomiła nowe rynki eksportowe w 2010 roku, a kilka lat później słynna gruzińska metoda produkcji wina w qvevri o 8000-letniej tradycji znalazła się na liście UNESCO, wymiana handlowa, także z Polską, znacznie się ożywiła.
Z badań przeprowadzonych przez instytut SW Research na zlecenie Narodowej Agencji Win z Gruzji w 2022, wynika, że blisko połowa osób deklarujących spożycie wina próbowała już wina gruzińskiego i zdecydowana większość tej grupy (89%) je polubiła.

“Jeden z najpopularniejszych obecnie trendów win naturalnych i tzw. bursztynowych ma swoje początki w Gruzji, gdzie do fermentacji używa się qvevri – glinianych naczyń, które dla utrzymania stałej i niskiej temperatury są zakopywane w ziemi. Połączenie tej tradycji z nowoczesnym myśleniem o produkcji wina to znak rozpoznawczy win gruzińskich. W Polsce, od lat czerwone, półsłodkie wina gruzińskie mają swoich miłośników, ale wytrawne odmiany z każdym rokiem zyskują kolejnych wielbicieli.” — komentuje Tamta Kvelaidze, szefowa departamentu marketingu i PR LEPL National Wine Agency.


Jak zapowiada się reszta 2024 roku?

To nie koniec gruzińskich akcentów w Polsce. Przed nami Mistrzostwa Polski Sommelierów, których partnerem jest Narodowa Agencja Win z Gruzji pod koniec maja i Georgian Grand Tasting 2024 w czerwcu. Grand Tasting to szczególne wydarzenie skierowane do profesjonalistów z branży winiarskiej, importerów, sommelierów i mediów branżowych , podczas którego będzie można nie tylko zapoznać się z przekrojową ofertą gruzińskich winiarni dla polskiego rynku, osobiście poznać producentów z Gruzji, ale także wziąć udział w masterclassach i sesjach networkingowych.

Już dziś zapraszamy do dołączenia do Georgian Grand Tastingu na wydarzeniu na Facebooku TUTAJ

Top
Strona zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Czy masz ukończone 18 lat?