Podróź do Gruzji

W październiku odbyła się nasza podróż do Gruzji.

Była to wyprawa „pod znakiem COVID-19”- specjalny lot, kwarantanna, i kraj bez turystów.

Nie zmienia to jednak nic jeśli chodzi o nasze wrażenia i wartościowy materiał, który zebraliśmy podczas zdjęć do Made in qvevri II.

 

Zapraszamy Was do obejrzenia 9 odcinka serii, w którym pokażemy Wam niezwykłe osoby i miejsca.

Szczególną postacią,która z pewnością wpisze się w historię powrotu Gruzji do korzeni winnej tradycji jest Giorgi Natenadze.

 

Oto wstęp do tego co możecie zobaczyć w 9 odcinku serii:

krótka notka z wyjazdu jedengo z członków ekipy Made in qvevri:

 

 

„Jechaliśmy kilka godzin po to, aby spotkać się z niesamowitym człowiekiem, jakim jest Giorgi Natenadze. Dowodzi on projektem, który ma na celu odtworzenie tradycyjnego winiarstwa w swoim regionie Samcche-Dżawachetii. Samcche-Dżawachetii było kolebką gruzińskiego rolnictwa, niestety w 1590 roku cały region został podbity przez Imperium Osmańskie. Okupacja trwała kilkaset lat, dopóki region nie został odbity przez Stalina. Giorgi szuka dziko rosnących winorośli, które mają często ponad 100 lat! Głównym celem tego projektu jest odrodzenie i uratowanie przed zapomnieniem tych starych odmian.

Z dzikich winogron, które uda się zebrać, Giorgi robi swoje niespotykane wina. Byliśmy totalnie zafascynowani ich smakiem oraz całym projektem, za który mocno trzymamy kciuki.”

 

 

Mariusz Kapczyński w swoim artykule,który ukazał się na forum Dziennika Gazeta Prawna o spotkaniu z Giorgim napisał tak:

 

„Wykonał niesamowitą pracę – zjeździł wiele wiosek, najbardziej zapadłych dziur i zapomnianych kątów. Wszystko po to, by weryfikować i zbierać dane, gromadzić archiwum zapomnianych odmian winorośli, badać je, indentyfikować i – co ważne – rozmnożyć. Wiele z tych winorośli znalazł w niemal pierwotnym stadium – pnące się po drzewach – w zapomnianych miejscach, porzuconych wioskach. – Znalazłem kilka winorośli, które mają ponad 100 lat a niektóre, jak sądzę, które mają ponad 400 lat. Odkryłem 40. rzadkich odmian winorośli w lasach na południu kraju, niedaleko granicy z Turcją, ale do tej pory udało mi się zidentyfikować tylko 24 – opowiadał”

 

Odcinek dostępny jest na naszym fanpage’u oraz na kanale YT:

 

 

 

Top
Strona zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Czy masz ukończone 18 lat?