Gruzińskie Wina na Mistrzostwach Polski Sommelierów 2024

W dniach 30 maja – 1 czerwca 2024 roku w Warszawie odbyła się XXIII edycja Mistrzostw Polski Sommelierów organizowana przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.  To prestiżowe wydarzenie przyciągnęło najlepszych sommelierów z całej Polski, a wina gruzińskie były partnerem tej rywalizacji.

Podczas Mistrzostw Polski Sommelierów wina gruzińskie były dostępne w ramach Bar de Sommeliers oraz degustacji Walk Around, która odbyły się tuż przed finałem konkursu. Uczestnicy i goście mieli okazję degustować wina z takich winnic jak: RTVELISI, JSC Tbilvino, Corporation Georgian Wine LLC, Kakhetian Traditional Winemaking LTD, Bolero & Company, Ancient Valley, Telavi Old Cellar LTD, Rtoni, Melitoni, RC Kakheti, Orta, Shilda, LTD Babaneuris Marani, Shiukashvili’s Wine Cellar, Mtevino, Winery Khareba, czy Teliani Valley.

Szczególnym wydarzeniem podczas mistrzostw był masterclass dla najlepszych sommelierów z całej Polski, prowadzony przez Keti Prangulaishvili, uznaną ekspertkę w dziedzinie win gruzińskich. Warsztaty te umożliwiły sommelierom pogłębienie wiedzy na temat tradycyjnych technik winiarskich stosowanych w Gruzji oraz degustację wyjątkowych win gruzińskich, które zdobywają coraz większe uznanie na światowych rynkach.

Mistrzostwa Polski Sommelierów, certyfikowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów, obejmowały trzy etapy: eliminacje, półfinały i finał. W tegorocznej edycji wzięło udział 28 zawodników, z których trójka finalistów wykazała się nie tylko ogromną wiedzą teoretyczną, ale również umiejętnościami praktycznymi.

Michał Drozdowski z dwugwiazdkowej restauracji Bottiglieria 1881 w Krakowie zdobył tytuł Mistrza Polski Sommelierów 2024, wykazując się niezwykłą precyzją i znajomością win. Drugie miejsce zajął Jan Knąber z restauracji Rozbrat 20 w Warszawie, a trzecie miejsce przypadło Arkadiuszowi Kurowskiemu z Wine First w Warszawie.

Pomimo wysokiego poziomu trudności, wszyscy uczestnicy finału wykazali się imponującą wiedzą i profesjonalizmem. Narodowa Agencja Win Gruzińskich otrzymała dyplom w ramach uznania za wieloletnią współpracę oraz wsparcie wydarzenia. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom. Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego wyjątkowego wydarzenia i z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje Mistrzostw Polski Sommelierów.

Top
Strona zawiera treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Czy masz ukończone 18 lat?